Z ostravského turnaje dva bronzy

Spokojené cestovaly bruntálské minižačky z Easter Tournament Ostrava 2016, který se konal během velikonočního prodlouženého víkendu. Představily se ve dvou kategoriích a v obou se jim dařilo. Po napínavých bojích přivezly domů dvě bronzové medaile.

Na turnaj nakonec cestovalo celkem šestnáct dívek. Některé se tak musely představit v obou kategoriích, protože se hrálo dle pravidel minibasketbalu. V náročných čtyřech dnech odehrály holky výborný turnaj a zaslouží si velkou pochvalu. Speciální pochvalu pak zaslouží čtveřice dívek, které odehrály dvanáct utkání.

DEN 1 – čtvrtek

Pro některé dívky bylo již zážitkem cestovat vlakem. Šlo o jejich první jízdu tímto prostředkem. A co potom “divoká jízda” tramvají. Bylo toho tolik  nového, že cesta uběhla rychle.

U10: SK Bruntál vs. SC Felix Zasavje A (SLO)   47:6   (18:0, 4:0, 11:2, 14:4)

Vystoupili jsme z tramvaje, ušli pár metrů a hned jdeme hrát. Našim pvním soupeřem je zástupce Slovinska. Nejmladším dívkám U10 se vstup do turnaje podařil výborně. Po celé utkání měly na hřišti převahu, kterou dokázaly bodově zužitkovávat. Na výhře se podílely obě pětice. Pro některé naše novicky to bylo i první turnajové seznámení.

U12: SK Bruntál vs. Český Brod   28:36   (0:16, 4:6, 6:6, 18:8)

Úvodní vystoupení turnaje nezačalo moc vesele. Soupeřky se opíraly o hru své nejvyšší hráčky, které se dařilo lehce zakončovat. Našim holkám se na druhé straně přes tuto dívku zakončovat nedařilo. Postupně si přestávaly věřit. Po první části byla ztráta šestnácti bodů. Do hry se nám podařilo vrátit v druhé čtvrtině, kdy se hra na hřišti vyrovnala. Přesto soupeřky opět mírně navýšily své vedení. Pokud náš tým chtěl plně bodovat, musel zvládnout ve třetí čtvrtině ubránit tahounku soupeřek. Přeskupením pětek se nám podařilo i v této čtvrtině hrát vyrovnanou partii a pokusit se o zvrat v části poslední. I přes náš mohutný tlak se to nepodařilo.

U10: SK Bruntál vs. Lokomotiva Krnov   10:29   (2:4, 4:13, 4:10, 0:2)

Okresní sousedky nám toho moc nepovolily. Po počátečním rozkoukávání v první čtvrtině, kdy se nám dařilo hrát vyrovnanou partii, se rozjely vstříc k jasnému vítězství. Nám vázla kombinace. Našich mnoho ztrát míče usnadňovalo krnovským dívkám útočit do nepřipravené obrany. Nové hráčky nestačily reagovat na některé situace. Dost chyb ještě dělaly v obraně.

Před večerním utkáním se jdeme ubytovat. Stejně jako loni bydlíme ve třídách základní školy. Bude pohodička. Máme tři třídy. Nejmladší hráčky jednu, starší druhou. Třetí třídu využívají trenéři. Zde nás budou mimo jiné i chválit nebo “pérovat”.

U12: SK Bruntál vs. ŠBK Spišská Nová Ves (SVK)   51:57   (10:18, 25:8, 0:19, 16:12)

O výsledku utkání rozhodl náš kolaps ve třetí části zápasu. Po prohrané první čtvrtině se bruntálským dívkám podařilo během druhé části skóre otočit a získat devítibodový náskok. Pokud b holky předvedly v třetí části podobný výkon jako v první, mohl si tým připsat první výhru. Děvět bodů měl být dostatečný náskok, aby se dalo o to bojovat. Nic nebylo. Holky se na hřišti úplně sesypaly. Nedokázaly slušně bránit. Soupeřky si v útoku dělaly co chtěly. Naproti tomu byla naše útočná snaha jalová. Ztráta deset bodů před poslední čtvrtinou byla vysoká. A když k tomu soupeřky přidaly zónovou obranu, bylo po našich nadějích.

DEN 2 – pátek

Další den nás čekala čtvěřice zápasů a divoká přesouvací akce. Po prvním utkání minižaček U12 se muselo podařit rychle převézt pětici hráček do dvou kilometrů vzdálené tělocvičny k utkání minižaček U10. Díky rodičům vše proběhlo perfektně. I díky tomu se v ten den mohla děvčata radovat z vítězství ve všech utkáních.

U12: SK Bruntál vs. KK Litija (SLO)   55:18   (8:5, 9:9, 21:4, 17:0)

Slovinský soupeř byl dle dosavadních výsledků nejslabším týmem skupiny. Věřili jsme, že pokud budeme předvádět výkon jako v předchozím dnu, můžeme se dočkat prvního vítězství na turnaji. Celý tým vypadal natěšeně a to přenesl i do utkání. Přesto se nám nedařilo v prvním poločase výrazněji bodově odskočit. Chyběl nám klid při zakončování. Litija dost faulovala. Nízká úspěšnost proměňování trestných hodů naše skóre moc nevylepšovala. Pomohlo nám až přeskládání složení pětic. Od druhého poločasu se nám dařilo soupeřky přehrávat. Výborný výkon v obraně a spolupráce v útoku přineslo první úspěch.

U10: SK Bruntál vs. SBŠ Ostrava   17:11   (2:2, 5:4, 2:5, 8:0)

6. SC Felix Zasavje „A” (SLO)

Domácí hráčky jsme již potkávali v soutěži přeboru minižaček U9 a U10. Několikrát se nám podařilo je porazit a tak byla víra ve vítězství i tentokrát. Začátek zápasu byl dost hektický. První pětku tvořily nejmladší dívky. Ty zkušenější musely teprve v průběhu zápasu dorazit z utkání minižaček U12 ze vzdálenější tělocvičny. Mladší holky se v první části snažily. V obraně se rvaly jak dračice. V útoku se tolik nedařilo. Dorazivší pětice byla v druhé čtvrtině trošku rozhozená. Přesto se jim podařilo získat mírné vedení. Po poločase udělaly domácí mírnou změnu v sestavě. Díky tomu získaly mírnou převahu, kterou zužitkovaly k vybudování náskoku. V poslední čtvrtině naše holky zabraly a otočily stav. Do tabulky další výhra.

U10: SK Bruntál vs. ŠBK Sadská   20:14   (2:4, 4:3, 8:5, 6:2)

Nejvyrovnanější naše utkání rozhodly až poslední tři minuty zápasu. Do té doby se oba týmy přetahovaly o každý bod. Žádný z týmů si nevybudoval náskok větší jak dva body. Nízké skóre dávalo tušit, že bude rozhodovat každý koš. V průběhu utkání se mírně zranily dvě naše hráčky a trenérky musely přeskládat sestavu. V polovině poslední části byl vyrovnaný stav. Tři rychlé nájezdy a úspěšné zakončení v závěru utkání nás pasovalo na vítěze.

U12: SK Bruntál vs. Szeged (HUN)   48:23   (14:10, 13:1, 6:6, 15:6)

Před večerním utkáním jsme zjistili, že se skupina dost zamotala. Porážka či výhra do tří bodů by nás nechala na čtvrtém místě. Výhra do patnácti bodů by zajistila třetí místo. Výhra vyšší jak patnáct bodů by přinesla druhé místo a tím semifinále turnaje. Čekalo se těžké utkání, protože maďarské hráčky porazily oba naše dosavadní přemožitele. Na druhé straně prohrály se slovinským týmem. Bruntálské dívky v zápase předvedly asi svůj nejlepší výkon. O úspěch se zasloužila kompletní sestava. Soustředěná obrana, pěkné a rychlé kombinace otevřelo brány do semifinále.

DEN 3 – sobota

V sobotu nás čeká v každé kategorii jen jedno utkání. Obě se hrají odpoledne a tak máme možnost si udělat cestu do obchodního centra Karolína. Samozřejmě tramvají. Hned po snídani vyrážíme a jdeme pořádně utrácet penízky. A pro trenér je čas na dobrou kávičku.

U10: SK Bruntál vs. SC Felix Zasavje „B“ (SLO)   14:34   (8:8, 2:12, 2:2, 2:12)

Ve čtvrtek se nám podařil pěkný výsledek proti mladším spoluhráčkám našeho soupeře. Dnes to bylo o něčem jiném. Slovinské hráčky od začátku turnaje ukazují svou sílu. Zatím neprohrály jediné utkání. Nám se dařilo držet krok jen v lichých čtvrtinách. Naše basketbalově zkušenější dívky dokázaly dávat koše i bránit soupeřky. V sudých částech nastupovaly opět naše nejmladší a měly problém hlavně s dobře fungující obranou soupeřek. Přesto se nezalekly a snažily se předvádět to nejlepší co umí. Druhá porážka nás díky vzájemným zápasům s Krnovem a Sadskou odsunula na čtvrté místo a souboj o bronz.

U12: SK Bruntál vs. Zsíros Akadémia Köbáya (HUN)   20:64   (8:16, 2:14, 4:16, 4:18)

Pro semifinálový souboj jsme si moc velké naděje nedělali. Maďarky hrály těsně před našim pátečním odpoledním utkáním a my viděli, co nás čeká. Dravý, rychlý a kombinačně velice šikovný tým podpořený dobrou výškovou skladbou. Soupeřek se nám dařilo držet jen v úvodních minutách, kdy jsme postavili asi to nejsilnější, co jsme v Ostravě měli. I když konečná porážka byla vysoká, předvedly naše holky dobrou hru. V neděli nás čeká boj o třetí místo.

DEN 4 – neděle

Budíček, balení zavazadel, úklid, snídaně a hurá do bojů. Dva zápasy o třetí místo v soutěži vyvolávají v holkách mírnou nervozitu. Budeme mít aspoň jednu “placku”? Mírně nervózní jsou i trenéři. Náročný turnaj sebral hodně sil. Jak se s tím holky popasují? A co dívky, které jedou kompletní zápasovou šňůru obou kategorií?

U10: SK Bruntál vs. ŠBK Sadská   29:28   (17:3, 4:4, 6:7, 2:14)

10. KK Litija (SLO)

I přes výhru v základní skupině byly sadské hráčky mírné favoritky. Na našich hráčkách již byla hodně znát únava z náročného programu. Hned čtyři z nich již měly v nohách deset utkání (hrály i za U12). Ale úvodní čtvrtina dopadla nad očekávání. Zkušenější dívky bojovaly jako lvice. Lákala je vidina úspěchu. Mladší holky v druhé pětce se nechtěly nechat zahambit a stejně odhodlaně bojovaly. Nedovolily soupeřkám snížit naše vedení. Třetí části se již tolik jako první nepodařila. Soupeřky trochu proházely sestavu. Přestalo se nám dařit proměňování šancí. I tak bylo naše vedení slušným základem do poslední sedmiminutovky. V ní se strhla opravdová mela. Sadské dívky mohutně dotahovaly. Bruntálské dívky hledaly poslední zbytky sil. Mnoho našich fanoušků zjišťovalo, kde všude se mohou potit. Ale po závěrečném hvizdu rozhodčího přišla úleva a radost. O jediný bod máme bronz. A hurá na další souboj. Za dvacet minut začíná bitva U12. Pět dívek má jen krátký čas na přesun do jiné haly a na regeneraci. Budou mít i druhou medaili?

U12: SK Bruntál vs. Český Brod   39:38   (0:0)

Se soupeřkami se děvčata utkala hned na úvod turnaje. Věřili jsme, že se již lépe dokážeme popasovat s jejich vysokou podkošovou hráčkou. Opak byl pravdou. Na to nám chyběla rychlost, odvaha a u některých dívek už i síly. První čtvrtina dopadla ještě hůř než ve čtvrtek. Pokud chtěl tým “placku”, muselo se hodně zadařit dívkám v druhé čtvrtině. Přes brodskou slabší pětici se mohlo dát přiblížit ve skóre. Po dvou úspěšných zakončeních se naše útoky zadrhly. Chyby při zpracování přihrávek nám nedovolovaly často skórovat. Přesto se naše manko lehce snižovalo. Až v závěrečných minutách poločasu se podařilo více soupeřkám přiblížit. Těžký úkol měla po poločase naše úvodní pětice. Cílem bylo velice dobře bránit a ve třetí části moc neztratit. Děvčata se překonávala. Povzbudilo je i několik úspěšných zakončení. Naše ztráta před poslední částí byla devět bodů. Do čtvrté čtvrtiny již oběma týmům moc sil nezbývalo. Bruntálské dívky se snažily vytrvalými nájezdy ukrajovat z náskoku soupeřek. Dvě minuty před koncem se jim podařilo dostat do vedení a to pak navýšit až na tři body. Následný útok Brodu se ale nepodařilo ubránit. Nastal boj o každý míč, o každý čtvereční metr plochy. Bruntálské hráčky z posledních sil vše ubránily a v posledních vteřinách si medaily uhlídaly.

Dobojováno

Velikonoční turnaj se vydařil. Holky si udělaly radost. Budeme oslavovat. Úterní trénink proběhne v cukrárně. Musíme dobrat zpět vydanou energii.